Clickbait – czym jest i jak działa?


Clickbait – czym jest i jak działa?

W dzisiejszych czasach, internetowe portale informacyjne oraz media społecznościowe bombardują nas różnego rodzaju nagłówkami, które przyciągają uwagę i zachęcają do kliknięcia. Te nagłówki to tzw. clickbait. Co to jednak dokładnie jest i jak działa?

Clickbait – definicja

Clickbait to rodzaj treści, którego celem jest przyciągnięcie uwagi użytkownika i skłonienie go do kliknięcia w dany link. W nagłówkach pojawiają się różnorodne obietnice – nierzadko mocno przesadzone – związane z treścią, do której będą prowadzić. Clickbait to wykorzystywanie emocji, ciekawości, a czasem nawet lęku, by przyciągnąć do siebie użytkownika.

Jak działa clickbait?

Clickbait ma na celu wywołanie u użytkownika określonych emocji i pobudzenie ciekawości, aby w końcu zachęcić go do kliknięcia w link. W tym celu stosowane są różne techniki – przede wszystkim przesadzanie z różnego rodzaju przekazami. Kliknięcie w link często okazuje się rozczarowaniem, ponieważ treść jest zupełnie inna niż sugerował to nagłówek. Clickbait może być także miejscem promocji jakiegoś produktu lub usługi, dlatego wraz kliknięciem użytkownik może trafić na stronę sklepu lub reklamę.

Skutki clickbait

Clickbait wydaje się nieszkodliwy. Jednak jego nagminne stosowanie może mieć bardzo negatywny wpływ na naszą percepcję rzeczywistości. Szczególnie, gdy nagłówek nieszczęśliwie wpadnie w nasze ręce, a my skusimy się na kliknięcie. Wtedy może się okazać, że treść jest oderwana od rzeczywistości, a my nabraliśmy nic nie wartej wiedzy lub, co gorsza, zostaliśmy wprowadzeni w błąd. Clickbait może także wpłynąć negatywnie na rynek reklamowy – przez uczciwe agencje reklamowe, które stosują etyczne zasady, a których reklamy zwiększają sprzedaż, może być trudniej konkurować z szybkim i łatwym kliknięciem.

Podsumowanie

Clickbait to zjawisko, które stosowane jest na dużą skalę w internecie. Kojarzy się z mocnymi emocjami, które mają nas przymusić do kliknięcia w link. Niestety, nagłówek często nie odzwierciedla treści strony, przez co możemy nabierać niepotrzebnej wiedzy lub tracić czas. Warto pamiętać, że clickbait, mimo że wygodne, nie zawsze jest dostarczycielem wartościowej treści.

Popularne posty